آشنایی با پروتکل Zigbee 3.0

ارسال شده توسط admin | در دسته بندی وبلاگ

آشنایی با پروتکل Zigbee 3.0

آشنایی با پروتکل Zigbee 3.0

آشنایی با پروتکل Zigbee 3.0

هنگامی که در حال طراحی، برنامه ریزی و نمونه سازی یک برنامه بی سیم هستید، پروتکلی که انتخاب می کنید یک جزء کلیدی است، با ملاحظاتی برای امنیت، انعطاف پذیری و توانایی استقرار در چندین منطقه.

Zigbee یک فناوری بی سیم است که به عنوان یک استاندارد جهانی باز توسعه یافته است تا نیازهای منحصر به فرد شبکه های اینترنت اشیا بی سیم کم هزینه و کم مصرف را برطرف کند. استاندارد Zigbee بر اساس مشخصات رادیویی فیزیکی IEEE 802.15.4 عمل می کند و در باندهای بدون مجوز شامل 2.4 گیگاهرتز، 900 مگاهرتز و 868 مگاهرتز کار می کند.

مشخصات 802.15.4 که پشته Zigbee بر اساس آن کار می کند، توسط موسسه مهندسین برق و الکترونیک (IEEE) در سال 2003 تأیید شد. این مشخصات یک پروتکل رادیویی مبتنی بر بسته است که برای دستگاه های کم هزینه و با باتری کار می کند. این پروتکل به دستگاه ها اجازه می دهد تا در انواع توپولوژی های شبکه با هم ارتباط برقرار کنند و عمر باتری چندین سال طول بکشد.

درباره پروتکل Zigbee 3.0

پروتکل Zigbee 3.0 ایجاد و توسط شرکت های عضو اتحاد Zigbee تصویب شد. بیش از 300 سازنده پیشرو نیمه هادی ها، شرکت های فناوری، OEM ها و شرکت های خدماتی، عضویت Zigbee Alliance را تشکیل می دهند. پروتکل Zigbee برای ارائه یک راه حل داده بی سیم با استفاده آسان طراحی شده است که با معماری شبکه بی سیم ایمن و قابل اعتماد مشخص می شود.

مزیت Zigbee

پروتکل Zigbee 3.0 برای برقراری ارتباط داده ها از طریق محیط های RF پر سر و صدا که در کاربردهای تجاری و صنعتی رایج است، طراحی شده است. نسخه 3.0 بر اساس استاندارد موجود Zigbee ساخته شده است، اما پروفایل های برنامه خاص بازار را یکپارچه می کند تا به همه دستگاه ها اجازه دهد بدون در نظر گرفتن نام و عملکرد آنها در بازار به صورت بی سیم در یک شبکه متصل شوند.

علاوه بر این، یک طرح گواهی Zigbee 3.0 قابلیت همکاری محصولات تولید کنندگان مختلف را تضمین می کند. اتصال شبکه‌های Zigbee 3.0 به دامنه IP، نظارت و کنترل دستگاه‌هایی مانند تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها را در شبکه LAN یا WAN، از جمله اینترنت، باز می‌کند و اینترنت اشیاء واقعی را به ثمر می‌رساند.

ویژگی های پروتکل Zigbee عبارتند از:

  • پشتیبانی از چندین توپولوژی شبکه مانند نقطه به نقطه،
  • شبکه های نقطه به چند نقطه و مش
  • چرخه کار کم – عمر باتری طولانی را فراهم می کند
  • زمان تاخیر کم
  • طیف گسترده توالی مستقیم (DSSS) تا 65000 گره در هر شبکه
  • رمزگذاری 128 بیتی AES برای اتصالات امن داده
  • اجتناب از برخورد، تلاش مجدد و تصدیق

 

0 دیدگاه | دسامبر 11, 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 3 =