طراحی شبکه

ارسال شده توسط admin | در دسته بندی وبلاگ

طراحی شبکه

طراحی شبکه

طراحی شبکه

شاید در دنیای امروزه که همه چیز رو به دیجیتالی شدن پیش می رود، یکی از مهمترین مباحثی که باید با آن ها آشنا شوید این است که طراحی شبکه چیست و منظور از توپولوژی شبکه چیست؟ شاید شما هم تاکنون بارها و بارها با این مفاهیم رو به رو شده باشید اما منظور دقیق از آن ها را نفهیمده باشید، پس در این بخش با ما همراه شوید تا با معنای دقیق آن ها آشنا شوید.

طراحی شبکه چیست؟

برای اینکه بتوانید با مفهوم دقیق طراحی شبکه آشنا شوید، نخست باید بدانید که شبکه چیست؟ در واقع به ارتباطی که در بین کامپیوترها وجود دارد شبکه گفته می شود که در ابتدایی ترین حالت آن ها می توان گفت که دو کامپیوتر به هم متصل می شوند. سوالی که در اینجا پیش می آید این است که چرا شبکه تا این حد حائز اهمیت است؟ جواب این سوال این است که چون بهره وری و همچنین کاهش هزینه ها را ایجاد خواهد کرد.

میتوان گفت که طراحی شبکه، مهندسی و همچنین اجرای آن امروزه یکی از امور مهم و همچنین چالش برانگیز به شمار می آید چرا که بسیاری از سازمان ها و ادارات به دنبال این هستند که بتوانند ارتباطات صحیح را در این زمینه ایجاد کنند. همچنین گفته می شود که پیشرفت فناوری هم در این زمینه هم وسعت و هم لازمه پیاده سازی شبکه هایی است که با کیفیت باشند.

ویژگی های یک طراحی شبکه خوب چیست؟

میتوان گفت که شما زمانی می توانید یک طراحی شبکه را خوب و مناسب بدانید که دارای ویژگی های مختلفی باشد. از جمله این ویژگی های میتوان به عدم درگیری کاربران شبکه با پیچیدگی های مربوط به در بسترهای ارتباطی اشاره کرد. همچنین نحوه دسترسی آسان به منابع و برنامه های کاربردی موجود در شبکه هم از جمله بخش های مهم به شمار می آید. امکان دسترسی به شبکه در صورتی خرابی و همچنین از کار افتادن لینک های شبکه نیز وجود نخواهد داشت. در یک طراحی شبکه خوب، مدت زمان پاسخگویی به درخواست های کاربران تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد یافت. همچنین شما نظارت و مدیریت شبکه را نیز خواهید داشت.

اصول طراحی شبکه کدام است؟

میتوان گفت که در زمینه طراحی شبکه البته اصول بسیار زیادی وجود دارد که در نهایت استفاده از آن ها، طراحی شبکه شما میتواند برای یک مجموعه مفید واقع شود. طراحی شبکه همانطور که گفته شد دارای پیچیدگی های بسیاری است که شما باید آنها را مورد توجه قرار دهید. در سال های اخیر، استفاده از شبکه های کامپیوتری رشد بسیار زیادی داشته است و در واقع هر شبکه ای که در یک سیستم مورد استفاده قرار می گیرد اصول و سیاست های خاص خود را دارد. بهتر است که شما برای طراحی شبکه زیرساخت های لازم را از نظر فیزیکی و همچنین منطقی مورد بررسی قرار دهید در غیر این صورت حین استفاده از شبکه ممکن است که مشکلات بسیاری برای شما پیش بیاید.

گفته می شود که برپاسازی هر شبکه در واقع تابعی از سیاست هاست که شما میتوانید با استناد از آن ها در ابتدا طراحی منطقی شبکه را انجام دهید و در نهایت به طراحی شبکه فیزیکی بپردازید.

توپولوژی چیست؟

زمانی که صحبت از طراحی شبکه به میان می آید نام توپولوژی را نیز به وفور خواهید دید. توپولوژی در واقع به معنی شکل های مختلفی است که در همبندی اجزای شبکه مورد استفاده قرار می گیرد و اینکه Node های مختلف در یک شبکه چطور با هم در ارتباط هستند نیز از طریق این توپولوژی ها انجام می گیرند. به طور کلی می توان گفت که زمانی که طراحی شبکه مورد بررسی است دو نوع توپولوژی را مورد بررسی قرار می دهیم.

توپولوژی فیزیکی که در واقع شامل ترکیب فیزیکی اجزا شبکه خواهد شد و قرار گرفتن آنها روی شبکه به طرق مختلف را مورد بررسی قرار می دهد، که البته باید بدانید چگونگی ارتباط نیز در این بخش مورد اهمیت است. به عبارتی می توان گفت که ایستگاه های مختلف فیزیکی و ارتباطی که آن ها توسط کابل ها با هم دارند توپولوژی فیزیکی نامیده می شود که بخش مهمی از طراحی شبکه است.

بخش دوم توپولوژی منطقی است که به رفتار سیگنال های مختلف روی این شبکه می پردازد و بررسی می کند که داده ها چگونه بین ایستگاه های مختلف انتقال پیدا می کنند توپولوژی منطقی در واقع بدون توجه به ترکیبی که اجزای فیزیکی دارند انجام می شود و این نوع توپولوژی در قسمت های مختلف پروتکلها قابل بررسی است. هم اکنون که با منظور توپولوژی شبکه آشنا شدید، سوال مهمی که باید به آن پاسخ دهیم این است که شما بر چه اساسی میتوانید توپولوژی مناسب شبکه خود را انتخاب کنید؟ در واقع برای آنکه بتوانید توپولوژی مناسب را انتخاب کنید باید به نکات بسیاری دقت کنید و آن ها را مدنظر داشته باشید که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ابعاد فیزیکی طراحی شبکه را بشناسید!

اولین فاکتوری که باید در طراحی شبکه و توپولوژی به آن دقت کنید ابعاد شبکه است. اینکه شما چه تعداد کامپیوتر را میخواهید تحت کار داشته باشید در واقع از جمله نکاتی است که در انتخاب توپولوژی برای شما حائز اهمیت خواهد بود.

پرسش دیگری که در این زمینه مطرح می شود نیز حجم ترافیک مورد نیاز برای شبکه است. شما باید قبل از هرکاری به دقت بررسی کنید که قرار است چه نرم افزارهایی را مورد استفاده قرار دهید. زمانی که شما به طراحی شبکه می پردازید، حداکثر ترافیک حاصله در شبکه در زمانی که شما اوج فعالیت خود را انجام می دهید چقدر خواهد بود. این بخش در واقع در انتخاب توپولوژی مناسب به شما کمک خواهد کرد.

امنیت  در انتخاب توپولوژی از مهمترین بخش های طراحی شبکه است!

آنچه که باید بدانید این است که امنیت شبکه شامل چه بخش هایی می شود؟ امنیت شبکه در واقع از دسترسی های غیرمجاز جلوگیری می کند و از جمله دغدغه همیشگی مدیرانی به شمار می آید که میخواهند شبکه خود را امن نگه دارند. در برخی موارد امنیت شبکه آنچنان مهم است که ممکن است علاوه بر بخش هایی مانند فایروال هایی که در سخت افزار مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین نرم افزارهای آنتی ویروس از توپولوژی هایی مانند رینگ هم استفاده شود. در این توپولوژی از تجهیزات اما همیشه باید تجهیزات در یک حلقه بسته و متصل به هم قرار بگیرد و به سمت مقصد اصلی حرکت کنند تا به آن برسند.

در بخش بعدی، توسعه شبکه وارد می شود که البته همیشه این امکان وجود دارد که بنا به دلایل مختلف شما نیاز به توسعه و یا ایجاد تغییرات داشته باشید. پس آنچه که باید بدانید این است که قبل از هرگونه نصب و راه اندازی شبکه، با توجه به شرایط محیط و همچنین سیاست های کارفرما، توپولوژی های خود را انتخاب کنید و یا از یک ترکیب خاص در این زمینه کمک بگیرید.

در نهایت می توان گفت که طراحی شبکه جز بخش هایی به شمار می آید که دارای پیچ و خم های فراوان است و شما به عنوان فردی که میخواهید امنیت شبکه خود را برقرار کنید باید به نکات بسیاری در این زمینه توجه کنید. اگر از یک متخصص در امر طراحی شبکه کمک بگیرید به طور حتم کار شما آسان تر خواهد شد.

سوالات متداول

  • طراحی شبکه چیست؟

به ارتباطی که در بین کامپیوترها وجود دارد شبکه گفته می شود که در ابتدایی ترین حالت آن ها می توان گفت که دو کامپیوتر به هم متصل می شوند.

  • چرا شبکه تا این حد حائز اهمیت است؟

چون بهره وری و همچنین کاهش هزینه ها را ایجاد خواهد کرد.

  • ویژگی های یک طراحی شبکه خود چیست؟

عدم درگیری کاربران شبکه با پیچیدگی های مربوط به در بسترهای ؛ نحوه دسترسی آسان به منابع و برنامه های کاربردی موجود در شبکه ؛ امکان دسترسی به شبکه در صورتی خرابی و از کار افتادن لینک های شبکه ؛ مدت زمان پاسخگویی به درخواست های کاربران تا حد بسیار زیادی ک باشد.

  • اصول طراحی شبکه کدام است؟

هماهنگی طراحی شبکه با نیاز کاربران، اختصاص درست منابع، امکان توسعه در آینده، در نظر گرفتن امنیت شبکه و نیز طراحی مناسب ارتباط ها و سطوح دسترسی.

  • توپولوژی چیست؟

توپولوژی در واقع به معنی شکل های مختلفی است که در همبندی اجزای شبکه مورد استفاده قرار می گیرد و اینکه Node های مختلف در یک شبکه چطور با هم در ارتباط هستند نیز از طریق این توپولوژی ها انجام می گیرند.

0 دیدگاه | نوامبر 11, 2020

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =