مانیتورینگ شبکه های هیبرید

ارسال شده توسط admin | در دسته بندی وبلاگ

مانیتورینگ شبکه های هیبرید

مانیتورینگ شبکه های هیبرید

مانیتورینگ شبکه های هیبرید

مانیتورینگ و نظارت بر شبکه پیچیده تر از همیشه شده است. اکثر شرکت های بزرگ دارای شبکه های داخلی از جمله شبکه های LAN و WAN و همچنین ذخیره سازی ابری در ابرهای خصوصی، ابرهای عمومی یا ابرهای ترکیبی هستند. این معماری جدید شبکه این امکان را برای کسب و کارها فراهم می کند تا سریعتر حرکت کنند. با این حال، مدیریت و نظارت بر شبکه های پیچیده می تواند یک چالش باشد.

ابزارهای مانیتورینگ شبکه سنتی عملکرد و در دسترس بودن هر قطعه از تجهیزات شبکه را ردیابی می کنند. در یک موقعیت جغرافیایی واحد یا یک شبکه نسبتا ساده، ممکن است خوب باشد. با این حال، شبکه‌های سازمانی باید بتوانند تجهیزات شبکه و همچنین محیط‌های ابری ترکیبی، شبکه‌های LAN و WAN را نظارت کنند. متأسفانه، به دست آوردن این دیدگاه کلی نگر می تواند یک چالش باشد.

توپوگرافی شبکه در حال تغییر است

ما در حال حرکت از شبکه هایی هستیم که در داخل شرکت متمرکز بودند. این شبکه ها دارای طبقات متمایز و جریان منطقی ترافیک شمال به جنوب بودند. امروزه، طبقات کمتر متمایز هستند و شرکت ها از زیرساخت های مبتنی بر خدمات مانند Software-as-a-service و Platform-as-a-service استفاده می کنند. شرکت ها همچنین با یک پایگاه کاربر توزیع شده سروکار دارند. کاربران می‌خواهند با دستگاه‌های خود وصل و بازی کنند و بتوانند به‌طور یکپارچه در محل کار و خانه متصل شوند.

قبل از این، ما مجبور بودیم دستگاه های شبکه مانند هاست، روتر و سوئیچ را نظارت کنیم. اکنون ما همه آن و ابر را داریم. ماشین‌های مجازی، هایپروایزرها، کانتینرها، سوئیچ‌های مجازی و تعداد زیادی API را با خود به ارمغان می‌آورد.

محدودیت های ابزارهای موجود

بسیاری از شرکت ها از بیش از یک محیط ابری استفاده می کنند. یا ابرهای عمومی و خصوصی با یک فروشنده واحد یا منابع ابری در چندین فروشنده. یا منابع شبکه در یک مرکز داده شخص ثالث قرار گرفته یا نگهداری می شوند.

به دلیل نیاز به نظارت بر محیط های مختلف فروشنده، اغلب یک ابزار نمی تواند این کار را انجام دهد. نظارت ممکن است به ابزارهای زیادی نیاز داشته باشد، مانند:

  • ابزارهای عملکرد برنامه
  • ابزارهای منبع باز
  • ابزارهای عملکرد شبکه
  • ابزارهای مدیریت شبکه
  • ابزار ورود به سیستم
  • و بیشتر

در حالی که همه این ابزارها هدفی را دنبال می کنند، ممکن است هنوز دید مورد نیاز را ارائه نکنند. ابزارهای نظارت بر شبکه با محوریت دستگاه همیشه برای شرکت در حال رشد مقیاس نیستند. به‌علاوه، یک مدل دستگاه محور نمی‌تواند در منابع ابری، مانند ذخیره‌سازی ابری یا نرم‌افزار به‌عنوان سرویس، دید را فراهم کند.

ابزارهای بومی ابری وجود دارند که توسط ارائه دهندگان ابر ارائه می شوند، مانند Cloud Watch AWS، StackDriver Google Cloud و Azure’s Monitor. با این حال، آنها محدودیت های خود را دارند. آنها اغلب می توانند لایه ها و زیرساخت های برنامه را ببینند و نظارت کنند، اما ممکن است به خوبی با ابزارهای دیگر ادغام نشوند. برخی از ابزارها ممکن است فاقد ویژگی های مورد نیاز باشند یا سطح دید مطلوبی را ارائه نکنند.

ابزارهای جدید مانیتورینگ شبکه در آینده

به نظر می رسد که ارائه دهندگان ابری شروع به تشخیص شکاف ناشی از عدم نظارت در سراسر شبکه کرده اند. Azure Virtual Network Tap را ایجاد کرد تا به طور مداوم ترافیک ماشین مجازی را به ابزار تجزیه و تحلیل یا جمع‌آوری بسته‌ها منتقل کند. AWS گزارش‌های جریان را برای کنسول‌های Amazon EC2، Amazon VPC، CloudWatch و Amazon S3 ارائه می‌کند. این ترافیک IP بین رابط های شبکه را می گیرد و با ابزار Cloud Watch آنها یکپارچه می شود.

همچنین برخی ابزارهای جدید در دسترس هستند که می توانند محیط های چند ابری را نظارت کنند. اینها عبارتند از ThousandEyes، Kentik و Opsview. همچنین ابزارهای پیشرفته مدیریت عملکرد برنامه مانند Dynatrace و New Relic وجود دارد که می تواند داده ها را از چندین منبع ادغام کند.

آینده مانیتورینگ شبکه هیبریدی

در حالی که برخی از این ابزارهای جدید می توانند مشکلات نظارت بر شبکه سازمانی پیچیده را حل کنند، ستاره دیگری در افق وجود دارد. یا در واقع دو تا شبکه های تعریف شده با نرم افزار (SDN) و فناوری API.

در حالی که API ها در حال حاضر برای بسیاری از موارد استفاده می شوند. وقتی صحبت از نظارت بر شبکه به میان می‌آید، می‌توان از APIها برای جمع‌آوری داده‌ها از سراسر شبکه استفاده کرد. این توانایی برای استخراج اطلاعات از سیستم های متفاوت می تواند برای ایجاد یک نمای کلی از پیچیده ترین شبکه استفاده شود.

شبکه‌های تعریف‌شده توسط نرم‌افزار، خنثی از فروشنده و مستقیماً قابل برنامه‌ریزی هستند. بنابراین می توان از آن با ابزارهای دیگر برای خودکارسازی وظایف مدیریت شبکه استفاده کرد. همچنین می توان شبکه های غیر SDN را با استفاده از ابزار SDN به موازات سوئیچینگ سنتی مدیریت کرد. یک شبکه SDN متمرکز می تواند کل محیط شبکه را مشاهده کند. با استفاده از SDN، مدیریت و نصب ابزارهای امنیتی مبتنی بر نرم افزار مانند رمزگذاری، نظارت بر شبکه و فایروال های مجازی آسان است.

اهمیت مانیتورینگ شبکه

نظارت بر شبکه ممکن است پیچیده‌تر از همیشه باشد، اما ما ابزارهایی داریم که یک نمای کامل و جامع را ارائه می‌دهند. حتی اگر در حال حاضر، برای اطمینان از این قابلیت، نیاز به تکیه بر بیش از یک ابزار نظارتی داشته باشیم.

اگر به دنبال راه حل نظارت بر شبکه سازمانی هستید، بهتر است دنیا را از یک ابزار واحد انتظار نداشته باشید. با این حال، هنگامی که همراه با راه‌حل‌های نظارت بر شبکه موجود و ابزارهای بومی ابری استفاده می‌شوند، برخی از ابزارهای جدید امیدوارکننده ممکن است به شما کمک کنند تا دیدگاه جامعی را که به دنبال آن هستید به دست آورید.

و چشم به آینده داشته باشید تا ببینید چگونه فناوری SDN و API ممکن است نظارت بر شبکه را متحول کند.

 

 

 

 

0 دیدگاه | فوریه 2, 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − یازده =