نحوه ارزیابی عملکرد شبکه

ارسال شده توسط admin | در دسته بندی وبلاگ

نحوه ارزیابی عملکرد شبکه

نحوه ارزیابی عملکرد شبکه

نحوه ارزیابی عملکرد شبکه

از آنجایی که سازمان ها بیشتر به عملکرد شبکه برای فعالیت های تجاری روزانه تکیه می کنند، ضروری است که بدانید شبکه شما چقدر خوب عمل می کند. یک تست ساده شبکه یا تست پینگ می تواند به شما بگوید سرعت آپلود و دانلود شما در یک لحظه مشخص چقدر است. با این حال، بدون پایه یا معیاری برای مقایسه، نمی‌دانید که سریع‌تر یا کندتر از حد معمول است.

معیار شبکه شما استانداردی است که با آن می توان سایر تست های سرعت شبکه را اندازه گیری کرد. بنچمارک بخش مهمی از تست عملکرد شبکه است زیرا به شما می گوید که “عادی” چیست یا باید باشد. به عنوان مثال، یک معیار شبکه به شما یک نقطه مقایسه با نتایج آزمایشی که هنگام عیب یابی یک مشکل شبکه دریافت می کنید، می دهد.

مشکلات مربوط به عملکرد شبکه

رایج ترین شاخص های مشکلات عملکرد شبکه عبارتند از:

 • Latency یا تأخیر: زمان مورد نیاز برای ارسال یک بسته، می تواند یک طرفه یا رفت و برگشت اندازه گیری شود و می تواند ناشی از مشکلات مختلفی از ایستگاه کاری، WAN، LAN، روتر یا سرور باشد.
 • Throughput: مقدار داده ای که می تواند در مدت زمان معینی ارسال و دریافت شود.
 • Packet Loss: تعداد بسته های از دست رفته در مقایسه با تعداد ارسال شده که معمولاً با 100 بسته ارسال شده اندازه گیری می شود.

چگونه معیار شبکه خود را پیدا می کنید؟

یک معیار باید هنجار را نشان دهد، بنابراین تست معیار باید در شرایط عادی انجام شود. این به احتمال زیاد زمانی رخ می دهد که کارمندان مشغول کار هستند و از شبکه به عنوان بخشی از فعالیت های روزمره خود استفاده می کنند. همچنین ممکن است بخواهید تست معیار را در ساعات اوج مصرف و در ساعات غیر اوج مصرف در نظر بگیرید تا تأثیر استفاده زیاد روی شبکه را ببینید. یا، آزمایش را در یک زمان در طول هفته انجام دهید تا یک میانگین واقعی بدست آورید.

چندین روش برای اندازه گیری عملکرد شبکه وجود دارد. آنها عبارتند از:

 • تست در دسترس بودن شبکه
 • تست سرعت شبکه
 • تست استفاده از پهنای باند

با انجام چندین نوع تست عملکرد شبکه، می توانید معیار عملکرد شبکه خود را پیدا کنید.

تست در دسترس بودن شبکه

آزمایش در دسترس بودن شبکه ممکن است به سادگی اجرای یک آزمایش پینگ باشد که از دستگاه های شبکه شما پاسخ می خواهد تا اطمینان حاصل شود که همه چیز متصل و عملیاتی است.

تست در دسترس بودن باید بخشی از ابزارهای نظارت بر شبکه شما باشد، یا اگر به دنبال یک گزینه رایگان هستید، WireShark و NTOP دانلود رایگان ارائه می دهند.

تست سرعت شبکه

تست سرعت شبکه سرعت آپلود و دانلود شبکه را بررسی می کند. این کار با ارسال و دریافت داده و اندازه گیری سرعت انتقال انجام می شود. آزمایش سرعت ممکن است به دنبال خروجی و از دست دادن بسته باشد.

چندین تست رایگان سرعت شبکه به صورت آنلاین وجود دارد. اگر ابزاری می‌خواهید که به دنبال از دست دادن بسته باشد، Paessler یک دانلود رایگان از ابزار از دست دادن بسته خود را ارائه می‌دهد.

تست استفاده از پهنای باند

شانس این است که شما به ISP خود برای مقدار مشخصی از پهنای باند پرداخت می کنید. بسته به اینکه چگونه شبکه خود را پیکربندی کرده اید، ممکن است مشخص کرده باشید که چه مقدار پهنای باند را می توان در یک بار استفاده کرد. آزمایش‌هایی برای تعیین تخصیص پهنای باند می‌تواند به شما نشان دهد که آیا منابع به طور مؤثر استفاده می‌شوند یا خیر، که ممکن است بر کیفیت خدمات (QoS) تأثیر بگذارد.

ابزارهای زیادی برای اندازه‌گیری و بهینه‌سازی استفاده از پهنای باند وجود دارد. گروه فنی و مهندسی وی سنتر فهرستی عالی از ابزارهای بهینه سازی پهنای باند را گردآوری کرده است که برخی از آنها قابل دانلود می باشند و یا نسخه آزمایشی رایگان را ارائه می دهند:

 • SolarWinds Tools
 • مجموعه ابزار مهندسی SolarWinds
 • Paessler PRTG
 • ManageEngine Tools
 • ManageEngine OpManager Plus
 • Ipswitch WhatsUp Gold

مستندسازی معیار شبکه شما

هنگامی که آزمایش شبکه خود را کامل کردید و معیار شبکه خود را شناسایی کردید، مطمئن شوید که مستند است و پیدا کردن آن آسان است. معیار شبکه شما باید به عنوان راهنمایی برای کمک به شناسایی کندی شبکه یا عیب یابی مشکلات شبکه استفاده شود، اما اگر در جایی مستند نشده باشد، سودمند نخواهد بود.

گروه فنی و مهندسی وی سنتر ارائه دهنده راهکارهای جامع شبکه، آمادگی خود را برای اجرای کلیه خدمات شبکه ای اعلام می دارد.

تلفن: ۸۸۸۸۴۲۶۸

 

 

 

 

خرید استوریج
خرید هارد اکسترنال

0 دیدگاه | فوریه 5, 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 15 =