پروتکل Gopher

ارسال شده توسط admin | در دسته بندی وبلاگ

پروتکل Gopher

Gopher یک پروتکل اینترنتی بود که برای ذخیره سازی توزیع شده اسناد استفاده می شد.

گوفر چیست؟

Gopher یک پروتکل اینترنتی است که برای ذخیره سازی توزیع شده اسناد استفاده می شود.

Gopher چگونه کار می کند

پروتکل Gopher مشابه پروتکل اینترنت دیگری، پروتکل انتقال فایل (FTP) است، زیرا از راه دور به فایل‌ها از طریق یک شبکه TCP/IP مانند اینترنت دسترسی پیدا می‌کند. اما در حالی که یک سایت FTP فقط روی یک سرور وجود دارد و می‌تواند سایت‌های FTP مختلف زیادی وجود داشته باشد، در واقع فقط یک سیستم فایل Gopher توزیع شده وجود دارد. سیستم فایل Gopher مجموعه ای واحد از تمام سرورهای Gopher در جهان است (اگرچه زیرشبکه های Gopher خصوصی نیز وجود دارد).

پروتکل Gopher

هر سرور Gopher می تواند به عنوان ریشه سیستم فایل توزیع شده سلسله مراتبی عمل کند. برای دسترسی به یک فایل یا سند، شخصی که از یک سرویس گیرنده Gopher استفاده می کند (یک مرورگر وب استاندارد مانند مایکروسافت اینترنت اکسپلورر انجام می دهد) مکان یاب یکنواخت منبع (URL) یک سرور Gopher قابل دسترسی را تایپ می کند. به عنوان مثال، gopher://gopher://gopher.tc.umn.edu کاربر را به یک سرور Gopher برای دانشگاه مینه سوتا (جایی که Gopher منشا گرفته است) می برد. سیستم فایل Gopher به صورت مجموعه ای از پوشه ها ارائه می شود که هر کدام می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • پوشه های بیشتر
  • اسناد فردی
  • پیوندها به سایر سرورهای Gopher (به عنوان پوشه نمایش داده می شود)

سپس کاربران به سمت پایین “حفره گوفر” (برای استفاده از استعاره) حرکت می کنند تا زمانی که سند مورد نظر خود را پیدا کنند، و سپس آن را نمایش یا دانلود می کنند. آنها همچنین می توانند از یک ابزار جستجوی توسعه یافته در دانشگاه نوادا به نام Veronica (شاخص بسیار آسان جوندگان گرا در سراسر شبکه برای بایگانی های کامپیوتری) برای انجام جستجوی کلمات کلیدی برای مکان یابی اسناد در شبکه جهانی Gopher استفاده کنند.

نکته

Gopher در اواخر دهه 1980 به عنوان مکانیزمی برای ذخیره و انتشار اطلاعات، به ویژه برای کتابخانه‌ها و دانشگاه‌ها، محبوب بود، اما به دلیل محبوبیت روزافزون شبکه جهانی وب (WWW) مورد توجه قرار نگرفت. بسیاری از سرورهای Gopher هنوز کار نمی کنند، و اکثر آنها به طور منظم با اطلاعات جدید به روز نمی شوند.

 

خرید استوریج
خرید هارد اکسترنال

0 دیدگاه | دسامبر 15, 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − پنج =