آموزش شبکه کردن دو کامپیوتر به همدیگر

ارسال شده توسط admin | در دسته بندی وبلاگ

آموزش شبکه کردن دو کامپیوتر به همدیگر

آموزش شبکه کردن چند کامپیوتر

با توسعه تکنولوژی مدام رایانه های جدید و پیشرفته ای به بازار می اید که افراد سراغ آنها می روند و  پس از خرید یک رایانه جدید و سریعتر مدل قدیمی رایانه  دیگر استفاده ای ندارد و در گوشه ای گذاشته می شود . بعضی از اشخاص از سیستم لپ تاپ استفاده می کنند و قصد این را دارند که  آن را با رایانه شخصی شبکه کنند . شبکه کردن و اتصال  دو رایانه به هم از ساده ترین مباحث شبکه به حساب می آید . پس از ساخت شبکه نه تنها می توانید اطلاعات را انتقال دهید ، بلکه از این طریق شما می توانید از یک امکان لذت بخش دیگر نیز استفاده کنید.

با شبکه شدن دو یا چند کامپیوتر به همدیگر شما قادرید بازیهای مختلفی را تحت شبکه خانگی خودتان بازی کنید و از آن لذت ببرید . برای شبکه کردن دو رایانه نیاز است سخت افزار شبکه روی هر دو سیستم  باشد و  همچنین به مقدار لازم کابل شبکه نیاز دارید. اکثر مادربورد های جدید خودشان دارای پورت شبکه می باشند ، ولی اگر مادربورد شما دارای سخت افزار شبکه نیست باید کارت شبکه را برای هر دو سیستم تهیه کنید.  کارت های شبکه معمولی  قیمت های بسیار مناسبی در حدود 8 تا 12 هزار تومان دارند و در تمام فروشگاهها  به راحتی می توان آنها را تهیه کرد .

به جز کارت شبکه شما باید به اندازه فاصله دو رایانه کابل شبکه تهیه نمایید . اگه میخواهید فقط دو رایانه را شبکه کنید حتما به فروشنده این قضیه را یاداوری کنید .

آموزش شبکه کردن :

طریقه  اتصال دو رایانه  یا شبکه کردن دو کامپیوتر بصورت مستقیم به یکدیگر اینگونه است که سر یک سیم را با این ترتیب می بندید :

سفید نارنجی – نارنجی – سفید سبز – آبی – سفید آبی – سبز – قهوه ای – سفید قهوه ای

سر بعدی را به این صورت  ببندید :

سفیدسبز – سبز – سفید نارنجی – آبی – سفید آبی – نارنجی – قهوه ای – سفید قهوه ای

لازم به ذکر است اگر بخواهید بیش از دو کامپیوتر را به هم وصل کنید باید یک هاب هم خریداری کنید. هاب 8 پورت حدود 30 هزار تومان و یک هاب سوییچ 32 پورت قیمتی در حدود 70 تا 90 هزار تومان دارد. در مورد هاب، همه کامپیوتر ها مستقیما به هاب وصل می شوند و چیدمان دو سر سیمها نیز مثل حالت اول (همین بالا) است.

اکنون باید به نصب کارت های شبکه بر روی سیستم خود بپردازید ،  این کارتها معمولا با استفاده از درایورهای خودشان به راحتی نصب خواهند شد و مشکلی پیش نمی اید . بعد از نصب کارت های شبکه در قسمت Network Connections ویندوز شما گزینه ای با عنوان Local Area Connections اضافه می شود ، حالا کابل را به کارت های شبکه دو رایانه وصل کنید و هر دو رایانه را تحت ویندوز XP روشن نمایید .

آموزش شبکه کردن :

در این مرحله برای درست کردن شبکه روی گزینه MY Computer هر دو سیستم کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. حالا به قسمت Computer Name بروید هر دو رایانه باید دارای Workgroup یکسانی باشند .

برای یکسان کردن آنها روی گزینه Change کلیک کرده و سپس اسمی را برای Workgroup هر دو رایانه انتخاب کنید .حتما دقت نمایید که Computer Name های هر دو رایانه باید متفاوت باشد . حالا روی هر دو رایانه به قسمت Network Connections بروید و روی Local Area Connections کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید و در پنجره باز شده دنبال خطی با عنوان Protocol TCP/internet بگردید .  پس از انتخاب این خط ، روی گزینه Properties کلیک نمایید .  معمولاگزینه Obtain Automatically an ip Address به عنوان پیش فرض قرار دارد  .شما گزینه Use The Following ip Address را انتخاب کنید ، در قسمت ip Address یکی از رایانه IP را 192.168.0.1 و در رایانه دیگر 192.168.0.2 وارد کنید ، در قسمت Subnet Mask هر دو رایانه این اعداد را بزنید : 255.255.255.0   . اکنون دو رایانه به هم متصل شده اند و شما میتوانید هر دو را ریست و راه اندازی کنید .

نکته آخر این است که درایو ها و پوشه هایی را که می خواهید در هر رایانه روی شبکه قرار بگیرد را باید Share کنید . برای این کار کافیست روی درایو ها و پوشه ها کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب نمایید .در قسمت Sharing این پنجره شما باید گزینه share this folder را بزنید .

0 دیدگاه | نوامبر 22, 2018

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =