نصب و راه اندازی IIS در ویندوز سرور 2012

ارسال شده توسط admin | در دسته بندی وبلاگ

نصب و راه اندازی IIS در ویندوز سرور 2012

نصب و راه اندازی IIS در ویندوز سرور 2012

شاید به این فکر افتاده باشید که برای خود یا سازمان خوب وب سایتی را راه اندازی کنید که بتوانید مطالب موردنظر خود را برای عموم انتشار دهید،برای اینکار نیاز به بستری دارید تا با استفاده از آن سایت خود را راه اندازی کنید ،شما ممکن است دسترسی به هاست و دامین اینترنتی نداشته باشید،خوب چه باید کرد؟شاید بخواهید قبل از انتشار سایت خود در اینترنت بخواهید آن را مشاهده کنیدتا در صورت داشتن مشکل یا ایراد،آن را رفع کرده و سپس مورد مشاهده همگان قرار دهید.

Microsoft امکانی را فراهم کرده است تا ما بتوانیم به این هدف خود برسیم،(IIS (Internet Information Services بستری است که در اختیار ما گذاشته شده است تا سایت خود را که با استفاده از زبانهای برنامه نویسی نوشته شده است در آن بارگذاری کنیم.

IIS نسخه های مختلفی دارد در ویندوز سرور ۲۰۱۲R2 نسخه ۸،IIS وجود دارد که در این آموزش به آن میپردازیم.

برای نصب IIS در Windows Server 2012R2 به ترتیب زیر عمل میکنیم:

۱)در صفحه Server manager  گزینه add roles and features را کلیک میکنیم.

۲)در مرحله بعد چک باکس Skip this page by default را میزنیم و سپس Next را کلیک میکنیم.

۳)در پنجره بعد نوع سروری که میخواهیم روی آن Role یا Feature را نصب کنیم مشخص میکنیم،گزینه اول سرور فیزیکی و گزینه دوم سرور مجازی میباشد.

۴)در پنجره زیر سروری را مشخص میکنیم که میخواهیم نصب روی آن انجام شود.

۵)چک باکس (Web Server(IIS را انتخاب میکنیم تا نصب شود.

۶)پیش نیازهای نصب IIS که باید برای مدیریت این سرویس نصب شوند.برای نصب IIS نیاز هست ویژگی های دیگری هم نصب شود پس بر روی Add Features کلیک میکنیم  و سپس Next را میزنیم.

۷) در این صفحه یک سری Feature ها برای نصب به ما پیشنهاد میشود که بسته به نیاز آنها را به همراه Role  اصلی که IIS میباشد،نصب میکنیم.

۸)در این صفحه مطالبی راجع به IIS برای ما توضیح داده میشود،Next را میزنیم.

۹)در این صفحه بسنه به نیاز خود میتوانیم سرویس هایی که برای رول  IIS وجود دارد انتخاب کنیم تا نصب شود.

۱۰)برای نصب IIS دکمه Install را کلیک میکنیم.

۱۱)در این صفحه به ما اعلام میشود که IIS به درستی نصب شده است.

خب تا الان راجع به نصب IIS در Windows Server 2012R2 صحبت کردیم،در ادامه راه اندازی یک سایت در این بستر و تنظیمات آن را بررسی میکنیم.

ما در اینجا یک سایت آزمایشی را با استفاده ار IIS راه اندازی میکنیم،نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که وب سرور IIS محلی برای بارگذاری  برنامه هایی است که با زبان برنامه نویسی ASP.NET نوشته شده اند این نوع سایتها که با زبان برنامه نویسی نوشته میشوند سایتهای دینامیک یا پویا گفته میشوند این نوع سایتها تعاملی هستند یعنی بین کاربران و سایت و مدیران سایت ارتباط متقابل وجود دارند،در مقابل سایتهایی وجود دارند که با زبانهای برنامه نویسی نوشته نمیشوند و ایستا هستند و فقط از تگ های HTML و CSS نوشته میشوند و تعاملی بین کاربران و سایت و مدیران سایت وجود ندارد.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که به عنوان مثال وب سرور های دیگری هم وجود دارند مانند وب سرورAPACHE این نوع وب سرور محل بارگذاری سایت هایی است که بوسیله PHP و perl و  python  و … میشوند.این وب سرویس Open Source میباشد و توسعه دهندگانی در سراسر جهان آن را توسعه میدهد.

بعد از نصب IIS برای تست اینکه درست نصب شده است یک Browser اینترنتی مثل IE یا Chrome یا …. باز میکنیم و در Address bar عبارت localhost را مینویسیم و enter را میزنیم،سایت پیش فرض IIS باز میشود.

خوب این سایت استاتیک پیش فرض IIS است ما میخواهیم سایت استاتیک خود را به جای آن قرار دهیم،هر سایت روی یک پورت کار میکنید،این سایت هم که بصورت پیش فرض از پورت پیش فرض HTTP که شماره ۸۰ است استفاده میکند ما اگر بخواهیم سایت خود را بوجوذ آوریم یا باید این سایت را Stop کرده و سایت خود را با همین پورت ۸۰ بالا بیاوریم یا اینکه یک پورت جدید برای سایت خود در نظر بگیریم در این صورت هم این سایت میتواند فعال باشد و هم سایت استاتیک ما.

خوب حالا وارد کنسول مدیریتی IIS میشویم،از پنجره Server manager به ترتیب زیر عمل میکنیم.

بعد ار اینکه صفحه مدیریتی IIS باز شد ما باید سایت خود را به آن اضافه کنیم قبلا با استفاده از HTML یک سایت ساده و استاتیک طراحی کرده ایم،دقت کنید نام صفحه اصلی سایت شما باید Index باشد اگر میخواهید نام دیگری داشته باشد باید در قسمت Default Document در صفحه مدیریتی IISنام دلخواه خود را وارد کنید.

روی پوشه Sites کلیک راست کرده و Add Website را انتخاب میکنیم.

در قسمت Add Website نام سایت و مسیر سایتی که نوشته ایم و پورت را مشخص میکنیم دقت کنیم اگر پورتی را که در حال حاضر در حال استفاده است انتخاب کنیم سایت ما غیرفعال میشود،پس پورتی را انتخاب میکنیم که آزاد باشد.در این مثال پورت ۸۰ در اختیار سایتی دیگر است به جای آن از پورت ۸۲ استفاده میکنیم.

بعد از آنکه سایت را ساختیم و فعال شد حالا روی سایت کلیک راست کرده و Browse را از قسمت Manage Website باز میکنیم تا سایت باز شود.

 

در نهایت سایت ساده ای که طراحی کرده ایم باز میشود.

ذکر این نکته ضروری است که IIS قسمتهای متنوع و گسترده ای دارد در اینجا فقط بحث مقدماتی و ساده ای را بررسی کردیم در آینده انشالله به تنظیمات پیشرفته هم خواهیم پرداخت.

خرید استوریج
خرید هارد اکسترنال

0 دیدگاه | اکتبر 2, 2018

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 16 =