آشنایی با پروتکل HSRP

ارسال شده توسط admin | در دسته بندی وبلاگ

آشنایی با پروتکل HSRP

پروتکل HSRP زیر مجموعه پروتکل های FHRP یا First-Hop Redundancy protocols می باشد. این پروتکل به منظور افزایش دسترس پذیری در شبکه می باشد.

این بدین معناست که شما می توانید به طور مثال 2 روتر را به عنوان یک خروجی برای شبکه قرار دهید بدین صورت که هر زمان یک روتر از مدار خارج شد، روتر دیگر به صورت اتوماتیک کار خروج بسته های اطلاعاتی را انجام دهد. عملکرد این پروتکل درست مانند عملکرد سرویس های کلاسترینگ می باشد.

زیر مجموعه پروتکل FHRP به شرح زیر می باشند:

  • Host Standby Router Protocol (HSRP)
  • Virtual Router Redundancy Protocol (VRRP)
  • Gateway Load Balancing Protocol (GLBP)

پروتکل HSRP مخصوص دستگاه های سیسکو می باشد.

پروتکل VRRP یک پروتکل استاندارد می باشد که بسیار شبیه HSRP عمل می کند.

پروتکل GLBP به دلیل وجود محدودیت در HSRP و VRRP ایجاد شد و مخصوص دستگاه های سیسکو می باشد. یکی از دلایل تاثیر گذار در ایجاد این پروتکل شرایط Active بودن تنها یک دستگاه در پروتکل HSRP و VRRP می باشد و مابقی دستگاه ها به صورت Standby قرار می گیرند و به اصطلاح Load Sharing را ایجاد نمی کنند. این پروتکل فقط در سری های 6500 وجود دارد.

آشنایی با HSRP :

روند کار این پروتکل به این صورت است که ابتدا باید یک گروه ایجاد نمایید. باید توجه داشته باشید که حداکثر تعداد گروه های HSRP روی یک دستگاه 16 گروه می باشد. در بین روترها یا سوییچ های لایه 3 قرار گرفته در یک گروه می بایست یکی به عنوان Active و یک دستگاه به صورت Standby قرار گیرد که در صورت از مدار خارج شدن دستگاه Active دستگاه Standby جایگزین آن می شود. مابقی دستگاه ها به صورت Listen HSRP State در این گروه قرار می گیرند و زمانی که دستگاه Standby به Active تبدیل می شود، یکی از دستگاه های Listener به Standby تبدیل می شود.

روند درک وضعیت دستگاه ها در یک گروه HSRP با ارسال بسته های Hello به یکدیگر می باشند. این بسته ها هر 3 ثانیه به آدرس مالتی کست تمام روترها (224.0.0.2) ارسال می شود.

پیکربندی HSRP در لایه اینترفیس روترها و یا در Interface Vlan سوییچ های لایه 3 انجام می شود. یعنی می بایست به بخش conf-if وارد شوید تا بتوانید تنظیمات HSRP را پیاده سازی نمایید.

Config-if# standby ‘group’ IP ‘ip-address’

دستورات HSRP با کلمه Standby شروع می شوند.

معماری این پروتکل به این صورت است که زمانیکه شما یک Virtual IP برای گروه HSRP ایجاد می کنید، یک Virtual Mac Address برای این IP ایجاد می شود که به صورت 0000.0c07.acxx می باشد. مقدار 0000.0c مربوط به تولید کننده سیسکو می باشد، مقدار 07.ac مربوط به پروتکل HSRP و مقدار xx مشخص شده برای شماره گروه HSRP می باشد که از 01 شروع می شود.

دستگاهی که به صورت Active در این گروه قرار گرفته است مدام به این MAC Address گوش می دهد و درخواست هایی که توسط کاربران به آن ارسال می شود را پاسخ می دهد.

روند اکتیو کردن یک دستگاه:

به منظور معرفی یک دستگاه به عنوان Active در گروه HSRP می بایست از HSRP Priority استفاده کرد. این Priority مقداری بین 0 تا 255 می باشد و پیش فرض آن 100 می باشد. عدد بالاتر معرف اکتیو بودن دستگاه می باشد. در صورتیکه مقدار Priority به صورت پیش فرض تعریف شود ویژگی که باعث اکتیو شدن یک دستگاه می شود بزرگترین آدرس IP بین دستگاه ها می باشد.

Config-if# standby ‘group’ priority ‘priority’

استفاده از ویژگی Preemption در HSRP:

در صورتیکه روتر فعال شما از مدار خارج شود و روتر Standby جایگزین آن شود و پس از مدتی روتر از مدار خارج شده مجدد به مدار بازگردد و Priority بالاتر داشته باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

ویژگی Preemption به HSRP این قدرت را می دهد تا در صورتیکه روتر اکتیو از مدار خارج شده به مدار بازگردد، مجدد به صورت اکتیو قرار گیرد.

Config-if# standby ‘group’ preempt

آشنایی با HSRP Link Track:

تصور کنید 2 روتر در یک گروه در HSRP قرار گرفته اند و هر کدام از این روتر ها توسط یک اینترفیس خود به اینترنت متصل شده اند. زمانیکه اینترفیس اینترنت روتر اکتیو قطع شود، دلیلی برای تغییر حالت اکتیو به Standby برای HSRP وجود ندارد اما در سمت کاربر دسترسی به اینترنت قطع شده است. در این شرایط چه می توان کرد؟

HSRP ویژگی دارد که به وسیله آن می توان از مقدار Priority یک اینترفیس به صورت اتوماتیک کم کرد و در نهایت اقدام به سوییچ کردن بین دستگاه های اکتیو و Standby کرد. این ویژگی Link Track نام دارد. با مقدار دهی این ویژگی می توان به دستگاه گفت که در صورت قطع شدن یک اینترفیس مشخص در آن، مقدار مشخصی را از Priority اینترفیس دیگر کم کند اما لازم است تا ویژگی Preemption بر روی دستگاه Standby نیز زده شود.

Config-if# standby ‘group’ Track ‘type mode/num’ ‘Decrement-Value’

Example:

Config-if# standby 1 track FastEthernet 0/10 60

خرید استوریج
خرید هارد اکسترنال

0 دیدگاه | آوریل 15, 2019

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =