مقایسه نرم افزارهای مانیتورینگ شبکه

ارسال شده توسط admin | در دسته بندی وبلاگ

مقایسه نرم افزارهای مانیتورینگ شبکه

 

همان گونه که يک سيستم تشخيص نفوذ يک دسترسي غير مجاز و يا يک حمله را گزارش ميدهد، يک سيستم مانيتورينگ شبکه نيز اطلاعاتي همچون ازکارافتادن سرورها و يا نودها ( سويیچ، روتر، فايروال…) ، کيفيت لينک هاي ارتباطي ، دماي محيط، بار پردازشي، مصرف حافظه و هارد ديسک و اطلاعات جامع و کامل ديگري را ارائه خواهد داد.

امروزه نرم افزار هاي متنوعي بصورت رايگان و تجاري وجود دارند که هر کدام مزيت ها و معايب خاص خود را داشته و امکانات متنوعي را ارائه مي دهند. فاکتور هاي متنوعي براي مقايسه نرم افزار هاي مانيتورينگ وجود دارد که هر کدام برحسب شرايط و نيازمنديهاي شما اهميت پيداخواهند کرد.

 

 • پشتيباني از انواع نود هاي شبکه

به اين معناست که نرم افزار مانيتورينگ بتواند حداکثر نود هاي شبکه را با حداقل امکانات فراهم شده نظارت نمايد و براي مانيتور يک نود متفاوت نيازمند برنامه هاي جانبي و يا اطلاعات خاص از آن نود نباشد.

 • تنوع گزارش

بدين معناست که نرم افزار مانيتورينگ بتواند با توجه به تنوع نود هاي شبکه اطلاعات متنوع وکاملي را از نودها ارائه کرده و اين اطلاعات را درصورت نياز براي يک نود سفارشي کرد.

 

 • سادگي نصب و راه اندازي

همان طور که از نام آن پيداست سادگي نصب و راحتي استفاده فاکتور مهمي در نرم افزار هاي مانيتورينگ به حساب مي آيد ولي اين نکته را نيز بايد مدنظر داشت که سادگي يک برنامه نبايد منتهي برعدم کارايي وساده بودن اطلاعات قابل ارائه آن باشد.

 • پشتيباني

اينکه نرم افزار شما از پشتيباني معتبري برخوردار باشد و در مواقع بروز مشکلات بتوانيد در حداقل زمان ممکن اين مشکل را برطرف نماييد از فاکتور هاي کليدي هر برنامه کاربردي ميباشد.

 • قابليت اطمينان

اطلاعات يک نرم افزار مانيتورينگ تا چه ميزان قابل اطمينان بوده و مي توان به اطلاعات آن رجوع کرد؟ آيا نحوه ي ذخيره سازي داده ها جوابگوي نيازهاي شما خواهد بود؟

 • بومي سازي بر حسب نياز

درصورتيکه خواهان تغييراتي درقسمتي از برنامه هستيد آيا مرجعي براي انجام خواسته شما وجود دارد؟

آيا مي توانيد گزارش هاي خاص خود را از برنامه دريافت کنيد؟ در صورت نياز به کجا بايد مراجعه کنيد؟

 • تحمل بار

آيا سيستم براي شبکه هاي بزرگ توانايي نظارت و تحمل بار پردازشي را داراست؟

 • MRTG:

يکي از قديمي ترين و در عين حال ساده ترين نرم افزار هاي مانيتورينگ مي باشد که بصورت گراف پارامتر هاي در حال نظارت را نمايش مي دهد، اطلاعات خود را در فايل هاي RRD ذخيره کرده و از پايگاه داده اي استفاده نمي کند. اين نرم افزار با استفاده از Perl نوشته شده و بر روي Linux,Windows,Mac قابل استفاده مي باشد. وب سايت اين نرم افزار شامل اسکريپت هاي مي باشد که براي نظارت بيشتر بر مواردي همچون Sql,Firewall,Cpu,Ram کاربرد دارد. اين نرم افزار کاملا رايگان بوده و از وبسايت آن قابل دانلود ميباشد. نصب آن بسيارساده بوده و امکانات خاصي را در اختيار شما قرار نمي دهد. براي مانيتور کردن هر نود نيازمند OID هاي مربوطه خواهيد بود. هيچ تفکيک و يا گروه بندي نمي توانيد براي نود ها ايجاد کنيد، از اطلاعات آن بايد بصورت دستي پشتيبان تهيه کرد و هيچ مکانيزم پشتيبان گيري وجود ندارد. براي محيط هاي بزرگ توصيه نمي شود. هرگونه تغيير در برنامه را بايد خودتان انجام دهيد.

 

 • Cacti:

ککتي و يا ککتاي را مي توان بيشک يکي از ساده ترين و در عين حال کارامد ترين نرم افزار هاي مانيتورينگ شبکه دانست.

نصب آن به دانش فني خاصي نياز نداشته و با استفاده از مطالب موجود در وب سايت آن قابل انجام است. اين نرم افزار اطلاعات را بصورت گراف نمايش داده و داده هاي خود را در RRD ذخيره مي نمايد، همچنين از پايگاه داده Mysql به منظور ذخيره اطلاعات کاربران و تنظيمات نرم افزار بهره مي برد. با استفاده از Poller که بايد توسط سيستم عامل بصورت زمان بندي شده اجرا شود، نود هاي شبکه را براي جمع آوري داده هاي مورد نياز پايش مي کند. در فروم آن مي توان تمپليت هاي متنوعي را از انواع نود هاي شبکه يافت و از آن به عنوان مرجع کاملي براي اشکالات برنامه ياد کردولي بروزرساني برنامه به کندي انجام شده و درصورتي که مشکلات امنيتي جدي يافت شود تا انتشار نسخه بعدي که ممکن است تا 1 سال نيز بطول انجامد مي بايست منتظر ماند. پشتيباني رسمي از اين برنامه وجود نداشه و در صورت بروز مشکل مي بايست به فروم ياد شده ارجاع نمود. بطور پيشفرض هر 5 دقيقه يکبار داده ها را بروز رساني ميکند وامکان کاهش اين فاصله به کمتر از 1 دقيقه وجود ندارد. براي شبکه هايي با اندازه متوسط مناسب بوده و براي شبکه هاي بزرگ توصيه نميشود. اين نرم افزار داده ها را درفواصل دقيقه،ساعت،هفته،ماه و سال نمونه برداري کرده ودرصورتيکه بخواهيد به داده چند ماه قبل ارجاع کنيد فقط اطلاعات اين نمونه ها در دسترس شما خواهد بود. براي مثال درنمايش سالانه از گرافها داده ها بصورت نمونه هاي1 روز نمايش داده خواهند شد، يعني ميانگين داده هاي هرروز بصورت يک مقدار درفايلRRD ذخيره مي شود و در صورتي که ميخواهيد بدانيد اين ساعت 7-11 صبح روز 15 مهرماه سال گذشته آيا ترافيک شما قطع شده است يا خيراين امکان وجود ندارد زيرا داده ها بصورت ميانگين روزانه ذخيره شده اند.

بدليل ذخيره داده ها در فايل هاي RRD قابليت اطمينان و ارجاع به اين داده ها ضعيف مي باشد. بومي سازي خاصي براي اين برنامه وجود ندارد.

 • Solarwinds

بي شک solarwinds Orion  يکي ازکاملترين ومجهزترين نرم ا فزارهاي مانيتورينگ دنياست. استفاده از پولرهاي اختصاصي براي انواع شبکه،گزارشات کامل، ايجاد آلارم ودهها امکانات ديگراين برنامه آنرابه يکي ازکاملترين نرم افزار هاي مانيتورينگ مجهزساختهاست. ولي قيمت بالاي اين محصول، عدم پشتيباني از زبان فارسي وتقويم شمسي، عدم ارائه خدمات فروش و پشتيباني درايران ( وبسايت اين محصول حتي درداخل ايران قابل دسترس نيست ) باعث شده تا مديراني که از اين محصول در شبکه خود استفاده مي کنند هر لحظه نگران خرابي و ايجاد مشکل در اين برنامه باشند. همچنين اين محدوديت ها باعث مي شود نياز مشتري به گزارشات اختصاصي و يا ايجاد برخي تغييرات در برنامه بي پاسخ بماند. علاوه بر آن به دليل نصب و راه اندازي اين نرم افزار بر روي ويندوز و استفاده از پايگاه داده MSSQL به همراه آن و نياز مبرم سيستم عامل ويدوز به آنتي ويروس و فايروال باعث مي شود اين نرم افزار در قياس با نرم افزارهاي مشابه منابع سخت افزاري بيشتري را مصرف نمايد.

 

 • مانیتورینگ شبکه­ های کامپیوتری با SolarWinds

امروزه در شبکه های بزرگ و کوچک در تمامی اقصی نقاط جهان فعالیت مانیتورینگ را میتوان چشم همیشه بیدار مدیر شبکه نامید. همچنانکه مدیریت خوب، بدون در اختیار داشتن اطلاعات ناب و امکانات پردازشی مناسب میسر نیست، گرداندن شبکه کامپیوتری بدون رصد کردن وضعیت سرویسها امری بسیار پرمخاطره و هزینه بر است. اگر شما حتی یک مدیر شبکه توانای کامپیوتری باشید، باز بصورت لحظه ای امکان رصد تمامی سرورها ، سرویس ها و تجهیزات شبکه برای شما میسر نمیباشد. یکی از بهترین برنامه هایی که در این زمینه کاربرد فراوان و گسترده ای دارد برنامه معروف شرکت Solarwinds به نام NPMمیباشد.
با توجه به گستردگی و پیچیدگی شبکه­ های کامپیوتری، مدیریت و مانیتورینگ منابع موجود در سازمان یکی از معضلات مدیران شبکه­ ها می­باشد. سازمان­ها به دنبال ابزارهای توسعه پذیر وانعطاف پذیر در مدیریت و مانیتورینگ شبکه هستند. فعالیت مانیتورینگ رامی­توان چشم همیشه بیدارمدیرشبکه نامید که شامل نظارت بر ترافیک و سیستم­های موجود در شبکه جهت تشخیص هر گونه خرابی به وجود آمده ناشی از نقص در سرورها، سرویس­ ها و یا قطع اتصالات و نیز ارزیابی شبکه به منظور بهینه سازی کارایی آن در آینده می­باشد. هر چه سیستم مانیتورینگ شما قوی­ تر باشد، احتمال Down یا قطع شدن شبکه پایین­ تر خواهد بود.

شرکت SolarWinds یکی از بزرگترین تولید کنندگان نرم­ افزارهای مدیریتی در حوزه فناوری اطلاعات می­باشد. این شرکت که درسال ۱۹۹۹ میلادی تاسیس شده است دارای مشتریان بسیاری دربیش از ۱۷۰ کشور جهان می­باشد. شرکت SolarWinds با شعار مشتری مداری توانسته است با رفع موانع موجود، موجب کاهش هزینه و پیچیدگی نرم­ افزارها شود. این شرکت نرم­ افزارهای مختلفی را جهت مانیتورینگ بخش­های متفاوت در حوزه فناوری اطلاعات ارائه کرده است. این محصولات که از معروف­ترین محصولات مدیریت و مانیتورینگ شبکه محسوب می­گردند شامل مدیریت سرورها و برنامه­ های کاربردی، مدیریت شبکه، امنیت و لاگ­ها، مدیریت سیستم­های ذخیره­ سازی و ساختار مجازی و همینطور مدیریت پهنای باند و کنترل ایستگاه­های کاری از راه دور می­باشند:

* نرم­ افزار مانیتورینگ عملکرد شبکه (Orion Network Performance Monitor یا NPM)
* نرم­ افزار مدیریت پیکربندی شبکه (Orion Network Configuration Manager یا NCM)
* نرم­ افزار مانیتورینگ برنامه­ های کاربردی و سرور (Application Performance Monitor یا APM و در نسخه جدیدتر SAM)
* نرم­ افزار آنالیز کننده ترافیک جریان شبکه (Orion Netflow Traffic Analyzer یا NTA)
* نرم­ افزار ردیاب دستگاه کاربر (User Device Tracker یا UDT)
* نرم­ افزار مدیریت لاگ و رویدادها (SolarWinds Log&Event Manager)
* نرم­ افزار مدیریت فضای ذخیره­ سازی (SolarWinds Storage Manager)
* و …

نرم افزارمانیتورینگSolar Winds

 • ویژگی­ های کلیدی و برخی از مزایای برنامه SolarWinds:امروزه نرم­ افزارهای متنوعی بصورت رایگان و تجاری وجود دارند که هر کدام مزیت­ها و معایب خاص خود را داشته و امکانات متنوعی را ارائه می­دهند. فاکتورهای متنوعی برای مقایسه نرم­ افزارهای مانیتورینگ وجود دارد که هر کدام برحسب شرایط و نیازمندی­های شما اهمیت پیداخواهند کرد. بی­ شکSolarWinds Orion یکی از کامل­ترین و مجهزترین نرم­ افزارهای مانیتورینگ دنیاست. در اینجا به برخی از مزایای نرم­ افزار مانیتورینگ SolarWinds اشاره می­کنیم:
 • * پشتیبانی از انواع نودهای شبکه
  * تنوع گزارش
  * سادگی نصب و راه­ اندازی
  * قابلیت اطمینان
  * تحمل بار پردازشی در شبکه­ های بزرگبا استفاده از این محصول شما توانایی­های زیر را دارا خواهید بود:* مانیتورینگ وضعیت سلامت شبکه
  * قابلیت مانیتورینگ شاخص­ های منابع شبکه مثل میزان استفاده از CPU و حافظه و دیسک
  * نظارت بر نحوه کار و کیفیت تجهیزات و شرایط محیطی
  * گزارشات عددی و نموداری از کیفیت و پایداری تمامی اجزاء شبکه
  * بررسی noise، نرخ انتقال داده وسیگنال در شبکه­ های بی­ سیم
  * استفاده بهینه از پهنای باند و کنترل پهنای باند مورد استفاده توسط کاربران
  * تخمین میزان پهنای باند مورد نیاز در آینده بر اساس میزان استفاده فعلی
  * کنترل میزان پهنای باند مصرفی توسط هر پورت در یک سوییچ
  * اینترفیس بسیار ساده
  * ارائه کنسول مدیریتی تحت وب
  * امکان مدیریت کاربران و مجوزها و نیز گروه کاربران و کنترل سطوح دسترسی
  * اعلام اخطار و هشدار هنگام مشاهده هرگونه اختلال در انواع تجهیزات حتی شرایط محیطی
  * قابلیت شناسایی خودکار تجهیزات شبکه ای موجود در شبکه
  * قابلیت زمانبندی طرح های رصد شبکه
  * پشتیبانی وسیع از تمامی دستگاه های تولیدی، تولید کنندگان مختلف تجهیزات شبکه
  * رصد مداوم و دقیق نشانگرهای کارایی شبکه همچون: میزان استفاده از پهنای باند، نظارت بر Packet Loss ،Latency، خطاها، Discards و میزان استفاده از CPU و RAM در دستگاه های SNMP و دستگاه هایی که WMI در آنها فعال است
  * امکان تنظیم هشدار برای تمامی وضعیت های شبکه و تجهیزات موجود در آن
  * نصب و پیکربندی اولیه این برنامه در زمانی کمتر از یک ساعت به انجام می رسد
  * برخورداری از قابلیت رصد وضعیت سلامت سخت افزارها
  * امکان استفاده از نگاشت شبکه به کمک ConnectNow
  * ساده سازی روند ساخت چارت های کارایی شبکه
  * برخورداری از مرکز گزارش وضعیت
  * برخورداری از قابلیت Wireless Polling
  * و …

 

 

خرید استوریج
خرید هارد اکسترنال

0 دیدگاه | فوریه 4, 2019

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − چهار =